Przeglądając tę stronę internetową zgadzasz się na stosowanie przez nią plików cookie. Dowiedz się więcej klikając tutaj ---> Informacja na temat cookies


konopie siewne - roślina tysiąclecia

| Home | Konopie siewne |
Historia |
Zastosowanie |
Budownictwo
|
O nas
|


Zastosowanie konopi siewnych

Konopie dają trzy rodzaje użytecznego surowca: włókno, łyko i nasiona. Zwykło się uważać, że konopie są uprawiane wyłącznie dla włókna, mimo że łyko i nasiona mają jeszcze więcej zastosowań w gospodarce.(*1)


  Włókno

Łodygi konopi składają się w 20% z włókna. Jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego, cenione, ze względu na swą wytrzymałość i długowieczność, jako składnik tkanin, sznurków i papieru.(*1)

Tekstylia:
Tekstylia konopnewłókno konopneZ włókna konopnego można stworzyć wszelkie tkaniny, od delikatnej bielizny począwszy, na szorstkim płótnie kończąc. Od czasów gdy konopie uprawiano i u nas, techniki obróbki włókna tak posunęły się naprzód, że konopne ubranie nie musi już oznaczać ciężkich i szorstkich szmat. Współczesny materiał z konopi jest silniejszy, cieplejszy, delikatniejszy, a przede wszystkim bardziej długowieczny niż bawełna.(*1)
[Foto z lewej:
(*2) Pakuły konopne, foto z prawej (*3): Tkaniny konopne]

Sznurki:
Sznurki i liny konopneDratwa i nici konopneNie bez powodu floty żaglowców wyposażano w olinowanie konopne. Spośród wszystkich włókien naturalnych, to właśnie jest najsilniejsze i najbardziej odporne na gnicie i słoną wodę.(*1)

Również dratwa lub szpagat, gruba, mocna nić,
używana głównie przez szewców, rymarzy i kaletników, impregnowana woskiem lub smołą, jest wykonana z włókien konopnych.

[Foto z lewej:
(*11), foto z prawej: (*4)]


Papier:
Papier z konopiiWręcz idealny do sporządzania archiwów. Nie żółknie z czasem, ani nie traci na wytrzymałości tak jak papier drzewny. Z konopi można produkować papier dowolnego rodzaju. Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu. Co więcej, konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu. Papier konopny może być wybielany bez produkcji szkodliwych dioksyn i jest dużo bardziej trwały niż papier drzewny.(*1) [Foto: (*5)]


  Łyko

Płyty izoacyjne z konopiiŁodyga konopiiŁyko stanowi 80% łodyg konopi. Są to miękkie części rośliny pozostałe po oddzieleniu długich włókien, złożone w 50%÷77% z celulozy, dzięki czemu są doskonałym surowcem do produkcji papieru i plastiku.(*1)

Płyty paździerzowe i izolacyjne:
Sprasowane łyko konopne po sklejeniu żywicą fenolową daje odporne na ogień i wodę płyty, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Ocieplenia budynków były do niedawna jednym z powodów, dla którego hodowano w Polsce niewielkie ilości konopi.(*1)
[Foto z lewej: (*6), foto z prawej: (*7)]


  Nasiona

Nasiona konopne dają dwie cenne substancje: olej i śrutę. Olej stanowi 30% składników ziarna konopnego. Całe ziarno w 20% składa się z lekkostrawnego białka i jest smaczną przekąską podobnie jak nasiona słonecznika. Jest też doskonałe jako pokarm dla ptaków lub przynęta na ryby i do tych właśnie celów jest w Polsce najczęściej wykorzystywane.(*1)

Produkty  spożywcze i lecznicze z konopiNasiona konopiJedzenie:
Olej konopny w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi plasuje się w ścisłej czołówce olejów roślinnych. Wspomniane kwasy są, szczególnie dziś, bardzo istotnym składnikiem pokarmowym, gdyż zwalczają cholesterol.(*1)

Olej konopny zawiera korzystne dla zdrowia kwasy linolowy i linolenowy. Nasiona konopi zawierają również stosowaną w ziołolecznictwie fitynę.
Foto z lewej:
(*8), foto z prawej: (*9)]


Śruta:
to stała pozostałość po ekstrakcji oleju z nasion. Mączka z nasion konopnych ze względu na wysoką (25%) zawartość białka, może stanowić świetny dodatek do mąki pszennej.(*1)


Kestrel – pierwszy samochód o karoserii zbudowanej z konopi  Inne zastosowania konopi

Plastik: Pierwsze tworzywa sztuczne produkowano na bazie celulozy (np. celofan, celuloid). Konopne łyko jest jednym z najbogatszych źródeł celulozy. W odróżnieniu od plastiku wytwarzanego z ropy naftowej, tworzywa celulozowe ulegają biodegradacji.(*1)

Paliwa: Mieszanka oleju z konopi i 15% metanolu to zamiennik dla oleju napędowego w silnikach diesla. Jego spalanie produkuje o 70% mniej sadzy niż w przypadku oleju z ropy naftowej, a przy tym nie wprowadza do biosfery szkodliwych substancji z zewnątrz.(*1)

Farby i lakiery: Olej konopny szybko wysycha, pozostawiając cienką, elastyczną warstwę.(*1)

[Foto (*10) Kestrel – pierwszy samochód o karoserii
 zbudowanej z konopi]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Źródła informacji i fotografii:

*1)
http://hyperreal.info/node/1663
*2) Foto z: http://sensiseeds.com/en/blog/how-to-start-a-hemp-business-uk/
*3) Foto z: https://www.etsy.com/de/listing/182403283/cut-hemp-squares-soft-brushed-hemp?ref=related-2
*4) Foto z: http://www.theweedblog.com/lab-tests-show-hemp-fabric-stops-spread-of-deadly-bacteria/
*5) Foto z: http://khadi.com/shop/sunn-hemp-papers-hmp/
*6)
Foto z: http://commons.wikimedia.org/wiki/Cannabis_sativa
*7) Foto z: http://www.chemiabudowlana.info/tmies_docieplamy,art,5053,tmies_docieplamy_czytelnia,,,konopie_alternatywa_dla_welny_mineralnej
*8) Foto z: http://smakoszkijaroszki.blogspot.de/2014/03/pasta-kanapkowa-z-konopi-siewnej.html
*9) Foto z: http://forum.nasionakonopi.pl/52,w-medycynie/5832,dlaczego-konopia.html
*10) Foto z: http://www.popsci.com/cars/article/2011-02/introducing-first-road-ready-hemp-mobile
*11) Foto i tekst z: http://shophurt.pl/wyroby-wokiennicze/nici/374-dratwa.html

(powrót na początek strony Zastosowanie)
Home  |  Konopie siewne  |  Historia  |  Zastosowanie  |  Budownictwo O nas
Copyright © Piotr Jastrzębski 2015