Podlaskie konopie

podlaskie konopie

Na celowniku:
konopie siewne

Piotr Jastrzębski

Telefon: +48 668 008 881

E-mail: podlaskie.konopie@gmail.com

Konopie siewne

Zaraz na wstępie: konopie siewne (cannabis sativa) to nie to samo, co konopie indyjskie (cannabis indica). Roślina ta jest praktycznie pozbawiona składników odurzających THC i wykorzystywana jest wszechstronnie w przemyśle i gospodarstwie domowym.

Konopie siewne obecnie można odnaleźć na nieużytkach, przy zabudowaniach i przy płotach jako dzikie – samoistnie rosnące rośliny. Jest to roślina dwupienna, ponieważ kwiaty męskie i żeńskie występują na innych roślinach. Roślina z kwiatami męskimi, niedługo po wytworzeniu pyłku, zamiera.

Uprawa konopi siewnych

Koszty uprawy są znacznie niższe niż w przypadku np. bawełny. Nie ma potrzeby stosowania środków chwastobójczych – konopie są wysiewane gęsto, co przy ich szybkim wzroście sprawia, że zaduszą wszelkie konkurujące z nimi rośliny. Rzadko też występuje konieczność użycia pestycydów, gdyż konopie mają niewielu wrogów wśród owadów.

Konopie siewne podlegają kontraktacji – oznacza to, że rolnik, przed założeniem uprawy, musi mieć już podpisaną umowę z odbiorcą surowca. Tak więc nie ma mowy o wolnorynkowych zasadach handlu konopiami. Co więcej, na każdą hodowlę należy uzyskać pozwolenie wojewody, który z kolei ograniczony jest limitem upraw nałożonym przez ministrów.

Zastosowanie konopi siewnych  

Konopie dają trzy rodzaje użytecznego surowca: włókno, łyko i nasiona. Zwykło się uważać, że konopie są uprawiane wyłącznie dla włókna, mimo że łyko i nasiona mają jeszcze więcej zastosowań w gospodarce.

  • Włókno:  

Łodygi konopi składają się w 20% z włókna. Jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego, cenione, ze względu na swą wytrzymałość i długowieczność, jako składnik tkanin, sznurków i papieru.

  • Papier: 

Papier z konopi Wręcz idealny do sporządzania archiwów. Nie żółknie z czasem, ani nie traci na wytrzymałości tak jak papier drzewny. Z konopi można produkować papier dowolnego rodzaju. Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu.

  • Łyko:

Płyty izoacyjne z konopiiŁodyga konopiiŁyko stanowi 80% łodyg konopi. Są to miękkie części rośliny pozostałe po oddzieleniu długich włókien, złożone w 50%÷77% z celulozy, dzięki czemu są doskonałym surowcem do produkcji papieru i plastiku.

  • Nasiona:

Nasiona konopne dają dwie cenne substancje: olej i śrutę. Olej stanowi 30% składników ziarna konopnego. Całe ziarno w 20% składa się z lekkostrawnego białka i jest smaczną przekąską podobnie jak nasiona słonecznika. Jest też doskonałe jako pokarm dla ptaków lub przynęta na ryby i do tych właśnie celów jest w Polsce najczęściej wykorzystywane.

  • Paździerz konopny - użyteczne odpady

Mieszając w odpowiednich proporcjach paździerz konopny z wapnem oraz z niewielką domieszką piasku i cementu otrzymuje się wspaniały, ekologiczny i wytrzymały materiał budowlany.

Dla uzyskania zaprawy miesza się w odpowiednich proporcjach włókna konopi z wapnem, pełniącym funkcję spoiwa. Otrzymujemy w ten sposób kompozytową substancję podobną do tradycyjnego cementu ale silniejszą, trwalszą i lżejszą. Uzyskany budulec idealnie nadaje się do wypełniania szkieletów budynków. Materiał znajduje też zastosowanie przy pracach wykończeniowych, cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Przyszłość konopi

Ostatnio również w Polsce, tak jak w całej Europie i USA, jesteśmy świadkami wzrostu zainteresowania uprawą i przetwórstwem konopi. Powstały nowe firmy, które rozpoczęły działalność w zakresie kontraktacji i tworzenia bazy przetwórczej.

Więcej na temat konopi siewnych znajduje się w wersji monitorowej tej strony internetowej.

* Korzystając z tej strony internetowej, wyrażasz zgodę na stosowanie dla niej plików cookies. Informacja poniżej.